Ma már szinte el sem tudjuk képzelni az életünket a Google napi használata nélkül. Nem csak szöveges tartalmat, hanem a Google képkeresőnek köszönhetően képeket is kereshetünk gyorsan és könnyedén. Képkereséssel sokszor könnyebben találhatjuk meg amit keresünk, például ha receptet keresek, mindig kép keresést csinálok, az adott étel képeire keresek, és a legjobban kinéző étel receptjére kattintok. Ismerkedj meg a képalapú kereséssel, és használd hatékonyabban az internetet!
Képalapú keresés
A Google böngésző tetején kattints a “Képek” feliratra, és így a böngésző átvált képkeresésre.
Vagy menj a https://images.google.com oldalra.
Itt hasonlóan a szöveges keresésekhez írd be, hogy milyen témájú képeket keresel, majd nyomd meg az entert és már kész is, a Google kilistázza az adott témájú képeket.
Google speciális képkeresés
Ha egyéb szempontokat is meg szeretnél adni a kép keresésnél, például kizáró kulcsszavakat, kép méret, szín vagy file formátum, akkor a Google részletes képkeresőjét használd.
Ehhez menj erre az oldalra https://www.google.com/advanced_image_search, és add meg a keresési feltételeket, majd nyomj az oldal alján lévő “Speciális keresés” gombra.
Kép keresés méret alapján
A speciális vagy részletes képeresővel van lehetőség méret alapján is képet keresni. De ha a kép méretén kívül nem akarsz egyéb szempontok szerint is szűrni, van egy egyszerűbb módszer.
- Írd be a Google keresőbe, hogy milyen képet keresel.
- A találatok közül válaszd ki azt a képet amelyik szimpatikus, és kattints rá. Itt további információkat fogsz látni az adott képről.
- Kattints a “Keresés kép alapján” linkre.
- A kép mellett kiválaszthatod, hogy milyen egyéb méretben szeretnéd a képet.
Google fordított képkereső – Google keresés kép alapján
A fordított képkeresés azt jelenti, hogy van egy képed, és azt akarod megkeresni hogy ez a kép milyen weboldalakon szerepel az interneten, illetve az ehhez a képhez hasonló képeket tudsz keresni.
A Google fordított képkeresőt több féle képpen tudod használni.
1.Egér jobb gomb használatával
Chrome és Firefox böngésző esetében vidd a kurzort a kép felé, és kattints rá az egér jobb gombjával. Ekkor megnyílik egy menü, és itt válaszd ki a “Képkeresés ezzel Google” menüpontot.
2. Fordított kép keresés url alapján
- Menj az images.google.com oldalra.
- Kattints a fényképező ikonra.
- Másold be a kép linkjét, url-jét és máris indul a keresés.
Ha a kép, ami alapján keresni szeretnél nem egy honlapon van, hanem a gépedre lementve, válaszd a “Kép feltöltése” menüpontot és ide töltsd fel a képet a gépedről.
Mire jó a Google fordított képkereső?
Ezzel a módszerrel ellenőrizni tudod, hogy a saját képedet használja-e más esetleg jogtalanul a weboldalán. Ha igen, fel tudod venni az illetővel a kapcsolatot és kérheted a kép eltávolítását, vagy felhasználhatod linképítésre. Azt mondod az illetőnek hogy felhasználhatja a képedet, de linkkel hivatkozzon a honlapodra, mint a kép forrására.
Ezt a módszert egyébként a képügynökségek is alkalmazzák, ezért nem érdemes olyan képet használni a honlapodon amihez nincsen jogosultságod, mert nagyon könnyen lebukhatsz. A kép tulajdonosa jobb esetben csak kéri a kép eltávolítását, rosszabb esetben kártérítést kell fizetni a kép jogosulatlan használatáért.
A fordított képkeresőt arra is használhatod, ha egy adott képhez hasonló képet szeretnél találni, vagy az adott képet másik méretben.
Google képkereső műkődése
Amikor rákeresünk valamire a Google-ben, az algoritmus a kép címe, és a kép file neve alapján igyekszik megtalálni a találatokat. Ezért is fontos egy weboldalon a képek keresőoptimalizálásával is foglalkozni, és a képek file nevét feltöltés előtt a megfelelő kulcsszóval elnevezni, tehát nem a fényképezőgép által adott DSC235470, vagy logo.jpg névvel feltölteni.
Viszont ha csak ezt figyelné a Google, könnyen becsapható lenne az algoritmus, elég lenne egy virágot ábrázoló képet úgy elvezni hogy autó, és megjelenne a virágot ábrázoló kép az autó képekre történő kereséseknél. Ezért a Google azt is figyeli a minél relevánsabb találatok érdekében, hogy milyen weboldalon szerepel az adott kép és hogy milyen a szövegkörnyeztet. Minél inkább passzol a kettő, annál nagyobb az esély, hogy előkelő helyen fog szerepelni a kép és az aloldal is a találati listában.
Hogyan műkődik a képkeresés a gyakorlatban? Nézd meg az alábbi videón!